O miejscowości

JERUZAL, dawniej miasto, dziś wieś w woj. siedleckim. W roku 1533 Oborscy otrzymali przywilej na założenie między wsią Żeliszewem a Łukówcem miasta. W XVI w. nosiło ono nazwę Żeliszów od sąsiedniej wsi (oppidum Zeliszow 1577). Z czasem została wprowadzona nazwa Jeruzal, stale używana od XVIII w. Nazwę Jeruzal wiąże się zwykle z wyrazem jaruga <<miejsce głębokie, błotniste, błoto rzadkie, kałuża, gąszcz>> Na terenie Mazowsza nagłoskowe ja- przechodziło często w je-. Nie wykluczone jednak, że Jeruzal jest formą skróconą od Jeruzalem i nazwa nawiazywała do Jerozolimy.

Kazimierz Rymut - Nazwy miast Polski, Wydanie drugie uzupełnione, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawnictwo 1987, s. 95 - 96.

Dużą promocją parafii Jeruzal i okolic był nagrywany serial „Ranczo”, który już od pierwszego sezonu w 2005 r. cieszył się dużą popularnością w całej Polsce. Wielu naszych parafian sprawdziło się podczas nagrań, spodobali się reżyserowi, polubili aktorstwo i w roli statystów znaleźli się na planie. Szczególnie wyróżnieni zostali uczniowie szkoły w Jeruzalu. Byli dumni, że mogą przebywać w towarzystwie znanych aktorów, a zarazem bezpośrednio poznawali sztukę tworzenia filmu sami w niej uczestnicząc. Cała ekipa filmowa i aktorzy bardzo polubili naszą okolicę. Czuli się dobrze w naszej parafii i wśród mieszkańców Jeruzala. Z serca dziękowali za serdeczną atmosferę i życzliwość, mając świadomość „utrudniania” codziennego życia. Twórcy serialu i aktorzy często angażowali się w pozyskiwanie funduszy na remont świątyni. Ich obecność ściągała do Jeruzala rzesze sympatyków serialu przez 10 lat nagrywania kolejnych odcinków oraz podczas dorocznego festynu w dniu 15 sierpnia, organizowanego od kilku lat przez Urząd Miasta i Gminy Mrozy pod nazwą Jarmark Folkowy.

Do chwili obecnej Jeruzal i okolice cieszą się odwiedzinami licznych turystów, nie tylko indywidualnych, ale i grup zorganizowanych z całej Polski (autokarowych, motocyklowych, rowerowych). Nasza parafia jest uroczym zakątkiem Ziemi Mazowieckiej. Wiele osób miało już okazję przekonać się o tym, spędzając tu letnie weekendy. Wiele osób chętnie tu wraca, niektórzy nawet osiedlają się na naszym terenie. W okresie wakacyjnym obserwuje się nadal wzmożony ruch turystyczny. Wczasowicze odwiedzający naszą okolicę są zachwyceni zdrowym klimatem i naturalnym otoczeniem Jeruzala. Bliskość pięknych kompleksów leśnych pozwala na regenerację sił witalnych i duchowych.

O Jeruzalu wiele razy wspominał w swojej twórczości poetyckiej śp. Ks. Paweł Heintsch, który spędził u nas 10 lat jako proboszcz (1971-1981). Parafia i świątynia była tematem wielu prac magisterskich i naukowych. O naszej parafii i świątyni ukazało się już kilka publikacji. Ks. Zbigniew Drzewiecki, były proboszcz tej parafii (w latach 1984-1987) opracował „Dzieje Parafii Jeruzal” wydane w 2002r., a w 2010 r. opracowanie pt. „Ranczo w Jeruzalu Mińskim”. Natomiast w 2006 r. został opublikowany i wydany drukiem w formie albumu zbiór pamiątek kultury chrześcijańskiej znajdujących się na naszym terenie. Album pt. „Miejsca kultu religijnego w moim regionie” opracowała wspólnie z uczniami p. katechetka Bogusława Muracka. Obok opisu historii parafii i zabytkowego kościoła praca prezentuje przydrożne krzyże i kapliczki (łącznie 75 obiektów, 20 z nich liczy sobie około 100 lat). Album stał się inspiracją dla niektórych mieszkańców, ponieważ postanowili ufundować nowe przydrożne krzyże i kapliczki (powstały już cztery takie miejsca).

Wiele wydarzeń z życia parafii uwieczniono na płytach CD i DVD, które były powielane i rozprowadzane w formie cegiełek w czasie trwania prac remontowych kościoła. Opracowano w tym celu liczne foto-pocztówki. Relacje z uroczystości odpustowych i dożynkowych w Jeruzalu można było obejrzeć w TVP 1, przeczytać w wielu czasopismach. Różne pamiątki związane z Jeruzalem można nadal nabywać w sklepach w Jeruzalu.

Zespół miłośników serialu „Ranczo” opracował w 2008 r. folder „Kochamy Ranczo”  z przeznaczeniem na ratowanie zabytkowej świątyni w Jeruzalu.

Niektórzy parafianie zamieszczają informacje o naszej parafii i świątyni w różnych czasopismach, np. w dwumiesięczniku „Spotkania z Zabytkami” ukazał się w 2018 r. (nr 9-10, str. 43-45) artykuł p. Anny Osińskiej pt. „Jeruzal i okolice”.

Na przestrzeni lat ukazywały się także wzmianki o Jeruzalu na łamach tygodników tj. „Niedziela”, „Idziemy” oraz „Nowy Dzwon”, „Co słychać?”, „Nasze Mrozy”. Kilkakrotnie gościliśmy w Jeruzalu TVP 1 i TVP 2 z programem „Kawa czy herbata” oraz „Pytanie na śniadanie”.

69 0.076720952987671